Realizacja Programu „Czyste powietrze wokół nas”

W dniach od 27 listopada do 1 grudnia 2023 r. grupy starsze: „Elfy”, „Wiewiórki” oraz  „Motylki” realizowały Program edukacyjny „Czyste powietrze wokół  nas”. Na jego podstawie kształtowano u przedszkolaków przekonanie, że najskuteczniejszym działaniem w zapobieganiu chorobom spowodowanych paleniem tytoniu jest promocja zdrowia. Na początku wychowankowie placówki obejrzały tematyczną prezentację multimedialną programu. W oparciu o nią dzieci uczyły się jakie są prawidłowe postawy w sytuacjach gdy są narażone na kontakt z dymami różnego pochodzenia. Następnie w zabawach rozwijały umiejętność przyjmowania asertywnych postaw dotyczących ochrony własnego zdrowia, zwłaszcza w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi. Ponadto na kolejnych zajęciach i podczas obserwacji bezpośredniej na spacerze  rozpoznawały różne źródła dymów. W pogadance problemowej zwiększano wrażliwość dzieci na szkodliwość dymu papierosowego oraz podnoszono poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów. Zwracano uwagę przedszkolaków na miejsca, w których mogą być narażone na dym tytoniowy. Podczas realizacji Programu  edukacyjnego „Czyste powietrze wokół  nas” dzieciom towarzyszył Dinuś. Przedszkolaki podjęły szereg prac manualnych utrwalających nabywaną wiedzę i przeświadczenia: kolorowały malowanki i rozwiązywały zadania z książeczki Dinusia, przedstawiały różne źródła dymów techniką kompozycyjnej wyklejanki oraz rysowania węglem i kredką. Ilustrowały ruchem sytuacje i zachowania w kontakcie z źródłem dymu różnego pochodzenia. Dodatkowo utrwalono wyuczony u wszystkich wychowanków placówki prawidłowy sposób zachowania w przypadku zadymienia spowodowanego pożarem. W holu przedszkola wykonana została gazetka prozdrowotna dla rodziców obejmująca treści objęte wymienionym programem, a na e-maile rodziców przesłano prezentacje multimedialne dla rodziców załączone do Programu „Czyste powietrze wokół nas”.

Opracowanie: Renata Zemrys, Beata Cholewiak