Obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w przedszkolu

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka ustanowiono uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 7 listopada 2014 roku. Jest to dzień upamiętniający przyjęcie Konwencji o prawach dziecka, która stanowi najważniejszy dokument przypominający prawa najmłodszych. Prawa te obejmują wszystkie dzieci, bez żadnego wyjątku oraz bez żadnej różnicy czy dyskryminacji z powodu rasy, koloru, płci, języka, wyznania, poglądów politycznych, narodowości, pochodzenia społecznego, majątku, urodzenia. Warto wtedy w pozytywny i radosny sposób uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są bardzo  ważne i każde dziecko może z nich korzystać. Dlatego też dnia 20 listopada 2023 r. wychowankowie Przedszkola Miejskiego Nr 10 w Jaśle wraz z nauczycielkami kultywowali tradycję wyżej wymienionych obchodów. Przedszkolaki ubrały się na tą okoliczność na kolor niebieski, zgodnie z przesłaniem  UNICEF, zapraszającym do wykorzystania tej barwy we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie – nawet tymi, których prawa nie są dziś  przestrzegane. Dzieci w dwóch grupach zbliżonych wiekowo obejrzały prezentacje multimedialne, wysłuchały piosenki o swoich prawach, kolorowały malowanki tematyczne, bawiły się wesoło z niebieskimi balonikami. W ten sposób poszerzyły wiedzę z zakresu Konwencji Praw Dziecka i zintegrowały się z rówieśniczym  środowiskiem wewnątrzprzedszkolnym. Obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka zakończono marszem w bliskiej okolicy placówki z niebieskimi balonikami, wstążeczkami i transparentami.

Opracowanie: Beata Cholewiak, Renata Zemrys