Andrzejki

Dnia 30 listopada 2022 r. w Przedszkolu Miejskim Nr 10 w Jaśle odbyła się Zabawa Andrzejkowa. Jako pierwsze w zabawie brały udział dzieci młodsze z grup: ”Gwiazdeczki” i „Słoneczka”, a następnie dzieci starsze z oddziałów: „Motylki”, „Elfy” i „Wiewiórki. W tajemniczy nastrój wprowadziła dzieci piękna dekoracja sali pełna papierowych . nietoperzy, czarnych kotów, świec, serpentyn, czarodziejskich kapeluszy itp Wróżka Aneta zapoznała  dzieci z ludowymi tradycjami i zwyczajami andrzejkowymi, omówiła zorganizowane ciekawe kąciki służące do przepowiadania niedalekiej i tej bardziej odległej. Przyszłość przepowiadana była na wiele sposobów: przestawianie butów, przekłuwanie serc z imionami przyszłych sympatii, „magiczne liczby”, „kolory” itp. Pod czujnym okiem wróżki Bożeny zorganizowano najbardziej znany andrzejkowy sposób przepowiadania przyszłości – lanie wosku przez symboliczny klucz, który według tradycji zamyka i otwiera wszelkie tajemnice i sekrety. Każdy miał szansę odkryć, co przyniesie mu los, przyglądając się cieniom woskowych tworów. Ogromnym  zainteresowaniem cieszyła się wróżba „Kim będę w przyszłości?”, polegająca na losowaniu obrazków przedstawiających  atrybuty  niektórych zawodów oraz możliwość wykonania zdjęcia z odpowiednimi gadżetami  w  fotobudce. Wszystkie wróżby przeplatane były  pląsami i zabawami ruchowymi w rytmach dziecięcego disco. Ten magiczny dzień wróżb i czarów dostarczył przedszkolakom wiele radości oraz po raz kolejny był okazją do wspólnej, wesołej zabawy.

Opracowanie: Aneta Czeluśniak, Bożena Orlof