Realizacja Programu przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas” w naszej placówce

Od 09 – do 13 listopada 2020 r. nasze przedszkole we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Rzeszowie, po raz kolejny realizowało  program przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas. Jego celem jest zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń, jak również wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. Poprzez realizację kolejnych scenariuszy przedszkolaki zwiększyły poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów oraz szkodliwości emisji dymów w otoczeniu i środowisku. Do programu przystąpiło łącznie 75 dzieci 5 i 6 letnich z grup: „Słoneczka”, „Ufoludki” oraz „Wiewiórki” wraz z rodzicami. Została im przekazana informacja o jego założeniach, a w ramach realizacji w każdej grupie przeprowadzonych zostało 5 zajęć warsztatowych obejmujących następującą tematykę:

1. „Wycieczka – poszukiwanie źródeł dymów”,
  2. „Co i dlaczego dymi?”,
  3. „Jak się czuję kiedy dymi papieros?”,
  4. „Co się dzieje kiedy ludzie palą papierosy?”,
  5. „Jak unikać dymu papierosowego?”.

Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zaproponowanych formach aktywności. Obserwowały różne źródła dymów, a następnie węglem wykonały prace z ich rysunkami. Przedszkolaki zapoznały się z maskotką programu dinozaurem Dinkiem, poznały historyjkę o podróży Dinusia pociągiem oraz nauczyły się śpiewać piosenkę o Dinku, który nie lubi palaczy  i ucieka przed dymem. Z zainteresowaniem obejrzały prezentację multimedialną o szkodliwości palenia papierosów. Dokładnie i z ogromnym zaangażowaniem pokolorowały rysunkową książeczkę oraz same zaprojektowały znak „Nie pal przy mnie”. Ponadto dzieci wykonywały ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne przy akompaniamencie muzycznym uświadamiające, iż oddychanie świeżym powietrzem jest zdrowe. W formie pantomimy naśladowały zachowanie osób niepalących i palących. W wyniku tych zajęć przedszkolaki usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu nikotynowego, dowiedziały się w jaki sposób można i trzeba zachowywać się, gdy narażonym się jest na wdychanie dymu z papierosa. W salach grupowych wyeksponowano rysunkowe znaki „zakazu palenia papierosów” i pokazano dzieciom, w których miejscach znajdują się one w placówce. Na gazetce dla rodziców natomiast wywieszono plakaty „Nie pal przy mnie”. Reportaże z realizacji programu „Czyste powietrze wokół nas” zostały zamieszczone dla rodziców na facebooku przedszkola. W efekcie podjętych działań przedszkolaki nabyły pożądane wzorce postaw i zachowań zdrowotnych, które utrwalane mogą zaowocować przyszłą dojrzałą osobowością niepalącego człowieka szanującego środowisko naturalne.

Opracowanie: Bożena Orlof