Dbamy o zdrowie z małym Misiem

W ramach realizacji III Modułu „Dbamy o zdrowie z małym Misiem” grupa „Wiewiórki” kształtowała postawy prozdrowotne i omawiała wartość zdrowia. Po ustaleniu jakie potrawy mogą stanowić zdrowe śniadanie i dokładnym myciu rączek – dzieci samodzielnie przygotowały dla siebie zdrowe kanapki. W oparciu o materiały edukacyjne projektu, wyświetlane dzieciom na komputerze, przeanalizowano aspekty zdrowotne z wyszczególnieniem bliskich dzieciom zawodów lekarza i pielęgniarki. Przedszkolaki miały możliwość przyporządkowania adekwatnych do wymieniowych profesji akcesoriów w zabawie klasyfikacyjnej. Ponadto rozwiązywały zagadki i słuchały prozdrowotnych piosenek. Grupa V wspólnie z nauczycielem metodą „burzy mózgów” ustaliła „co to jest zdrowie?” i „jak postępować, aby być zdrowym?”.  Dzieci wykonały „obrazkową mapę myśli” oraz prace tematyczne Jak dbam o zdrowie?”. Z najlepszych interpretacji manualnych przedszkolaków powstała tematyczna gazetka. Następnie dzieci rozwiązywały w uproszczonej formie quizCo służy naszemu zdrowiu?’ oraz zadania programowe wyświetlane na komputerze. Na potrzeby grupy przekształcono i zmodyfikowano grę planszową „Wyścig po zdrowie”. Wspólnie z Misiem Tysiem ustalono miejsce dla „kącika zdrowia” w sali  gromadząc w nim odpowiednie pomoce. Jako pierwszy w rolę lekarza wcielił się Kacperek. Jednak największe wyzwanie stanowiły dla dzieci rymowanki. Oto efekt umysłowej pracy przedszkolaków:

• Wolę czerwone buraki, niż tego koloru lizaki!
  • Jabłuszka zjadamy i nie narzekamy!
  • Pyszna żółta gruszka – przez buzię trafi do brzuszka!
  • Borówki i maliny – w nich najlepsze witaminy!
  • Koktajle owocowe – są smaczne i zdrowe!
  • Zielone brokuły i czerwona papryka. Jak się to pokroi – łatwo się połyka!
  • Ziemniaki to fajniaki i wspaniałe przysmaki.
  • Groszek, kapustę i sałatę – te zielone warzywa – warto w kuchni używać!
  • Seler, pietruszka, por i kalafior, to warzywa białe – również w kuchni doskonałe!
  • Jemy banany żółciutkie, bo są słodziutkie i mięciutkie!
  • Winogrona to smaczne korale, które smakują doskonale!
  • Urwana z cebuli cybuszka – naszą rączką trafi do brzuszka!
  • Pomarańcze – to kule jak piłki, ale nie do grania, tylko do zjadania!
  • Witam pomidora – teraz zjeść cię pora!

Opracowanie: Renata Zemrys