Zdrowo jem, więcej wiem!

Od 2 do 6 listopada 2020 r. w grupie 5 i 6-latków „Wiewiórki” z Przedszkola Miejskiego Nr 10 w Jaśle prowadzono zajęcia objęte projektem „Zdrowo jem, więcej wiem!”. Dzieci znacznie poszerzyły wiedzę z zakresu prawidłowego żywienia. Poznały liczne wartości odżywcze warzyw i owoców oraz brały udział w wielu zabawach i ćwiczeniach mających na celu prawidłowe ich rozpoznawanie i nazywanie. Rozwiązywały zagadki i rozszerzyły repertuar znanych sobie form edukacyjnych z omawianego zakresu o: zabawę „Moje warzywko – odgadnę szybko, potrzebna pomoc – jaki to owoc?”,  zabawę ruchową „Sałatka jarzynowa” czy pantomimę do hasła: „Lubimy słodycze, ale nie powinniśmy ich jeść, abyśmy nie byli otyli”. Metodą „Burzy mózgów” przedszkolaki uzasadniły pytanie: „Dlaczego powinny jeść warzywa?” stwierdzając, że: mają witaminy, są zdrowe, smaczne, apetyczne, kolorowe i dają siłę. Wśród warzyw, które dzieci uznały za ulubione znalazły się: na pierwszym miejscu – marchewka, ogórek, pomidor, a z owoców zaś: jabłko, banan, winogrono i truskawka. Wszystkie obecne na zajęciach dzieci wykonywały ochoczo karty pracy: „Poznajemy warzywa i owoce” oraz „Cukier? Nie dziękuję!”. W  „KONKURSIE – Najlepszy rysunekJem owoce i warzywa”  wśród wykonanych przez siebie prac dzieci wybrały drogą głosowania najlepszą. Szczęśliwym zwycięzcą został Kacper M., który otrzymał odznakę Króla Owoców i Warzyw. Zwycięskie prace eksponowano na tablicy grupowej w holu przedszkola do wglądu rodziców. Na podstawie fragmentu  książki „Kubuś Puchatek” A. Milnego przedszkolaki ustalały konsekwencje nadmiernego jedzenia. Poprzez analizę składu niektórych produktów spożywczych poznały negatywne skutki nadmiaru cukru w organizmie oraz korzyści z picia wody mineralnej. Dzieci aktywnie uczestniczyły w „KONKURSIE – „Reklama zdrowych słodyczy”. Metodą „Burzy mózgów” z nauczycielem ułożyły następujące hasła przewodnie: Moje słodycze to owoce!; Lód z soku owocowego lepszy od kupowanego!; Najwięcej zdrowej słodkości w owoców, pestek i orzechów dużej ilości!; Owocowe szaszłyki to słodkie smakołyki, a orzeszki i pesteczki lepsze niż cukiereczki! Szczęśliwym zwycięzcą tego z kolei konkursu został Wiktor T. Ponadto na potrzeby realizacji projektu powstała piosenka o warzywach i owocach: „Witaminki służą nam!”, poprzez którą dzieci promowały właściwą dietę. Niektóre przedszkolaki z rodzicami wykonały zdrowe oraz apetyczne sałatki i desery. Po realizacji projektu „Wiewiórki” wśród rówieśników z grupy „Ufoludki” promowały hasło: „Od dziś zamiast słodyczy jemy owoce i warzywa! Zamiast słodkich napojów pijemy wodę!”. Przekazywały swą wiedzę wyniesioną z projektu i zaśpiewały wyuczoną wyżej wymienioną piosenkę. Dla swych rodziców przygotowały techniką wycinanki i wyklejanki prozdrowotną ulotkę, na której rysunkiem motywowały do spożywania warzyw i owoców, unikania słodyczy i picia wody mineralnej. Przeprowadzony projekt rozpropagowano w facebooku przedszkola i na stronie internetowej placówki, a wśród rodziców poprzez pocztę grupową przeprowadzono prozdrowotną  pedagogizację  w wymienionym zakresie opartą na materiałach projektu.

Opracowanie: Renata Zemrys