Uroczyste spotkanie z górnikiem

Dnia 13 grudnia 2019 r. w Przedszkolu Miejskim Nr 10 w Jaśle gościliśmy górnika. Przedszkolaki miały możliwość obejrzenia ciekawej, tematycznej prezentacji multimedialnej na tablicy interaktywnej. Górnik opowiadał dzieciom o pracy w kopalni, której towarzyszy niebezpieczeństwo utraty zdrowia czy życia.  Omówił wiele surowców energetycznych, metalicznych, skalnych np. węgla czy ropy naftowej. Zaprezentował górniczy strój, symbole, flagę i opowiedział o patronce górników – św. Barbarze. Następnie wytłumaczył przedszkolakom znaczenie kolorów pióropuszy.  Dzieci ponadto wysłuchały ilustrowanej bajki, rozwiązywały zagadki, mierzyły górniczą czapkę i kask. Wszystkie przedszkolaki chętnie odpowiadały na pytania i angażowały się w atrakcyjne zadania kierowane do nich przez górnika. Aktywności dzieci sprzyjała mnogość różnorodnych pomocy, przemyślany tok prelekcji i życzliwy, serdeczny kontakt niecodziennego gościa z wychowankami. W podziękowaniu za ciekawą prelekcję – wręczono górnikowi tradycyjnie upominkowy kwiat. Wykonano wiele pamiątkowych zdjęć. Na koniec dzieci otrzymały słodki poczęstunek w formie cukierków oraz piękne czapki z zadaniami umysłowymi do rozwiązywania, które utrwalały przekazywane na zajęciu treści.

Opracowanie: Renata Zemrys