„Hokus-pokus, czary-mary, niech się spełnią andrzejkowe czary.”

27 listopada w przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Zabawy andrzejkowe w Przedszkolu Miejskim Nr 10 to już tradycja. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci chciały zajrzeć w przyszłość, wspólnie się pobawić, poczarować, powróżyć. Dużym zainteresowa-niem dzieci cieszyła się wróżba lania wosku przez klucz, w której uczestniczyły wszystkie przedszkolaki. Nie zabrakło ustawiania bucików, monet wrzucanych do wody, szczęśliwych liczb z kostki, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki a także innych tajemniczych przedmiotów ukrytych w pojemniczkach. Dowiedzieliśmy się co nas czeka w niedalekiej przyszłości (kto musi uważać na zdrowie, kto pojedzie w podróż dookoła świata, …) i tej bardziej odległej (np. dotyczącej tego jaki zawód wybiorą przedszkolaki jak już dorosną) .Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Wszystko jednak z przymrużeniem oka , przecież to tylko zabawa. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce.          Mamy nadzieję, że tak wyśmienita zabawa powtórzy się w przyszłym roku i dostarczy nam tyle samo radosnych przeżyć.

Opracowanie. Grażyna Mikuś, Bożena Orlof