Wycieczka do Muzeum Regionalnego w Jaśle

W dniu 05.06.2019 r. dzieci z grup „Wiewiórki” i „Ufoludki” odwiedziły Muzeum Regionalne w Jaśle w celu zapoznania się z kulturą naszego regionu. Po muzeum oprowadzała dzieci pani przewodnik, która w ciekawy sposób opowiadała dzieciom o znajdujących się tam eksponatach. Dzieci zwiedziły salę etnograficzną, zobaczyły eksponaty z szeroko rozumianej kultury ludowej regionu Pogórza a także eksponaty dotyczące kultury Łemków. Zobaczyły eksponaty dotyczące tradycyjnych rzemiosł wiejskich. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują wyroby ceramiczne z dawnych ośrodków garncarskich, narzędzia i wyroby tkackie pochodzące z ośrodka dębowieckiego. Zobaczyły zbiór narzędzi oraz wyrobów kowalskich i stolarskich, narzędzia rolnicze oraz sprzęty gospodarskie, które stanowiły niegdyś wyposażenie tradycyjnych domów wiejskich. Pani przewodnik zaprowadziła przedszkolaków do sali sztuki i rzemiosła artystycznego, gdzie dzieci mogły zobaczyć eksponaty z zakresu sztuki i sztuki użytkowej. Podziwiały kolekcję portretów sarmackich z XVII i XVIII w. i zbiór kilkunastu portretów mieszczańskich z XIX w. bogatą kolekcję eksponatów z zakresu rzemiosła artystycznego. Dzieci zobaczyły cenny zbiór zegarów: zegar kaflowy, słoneczny oraz zegary kominkowe. Dziewczynki z zaciekawieniem  oglądały ekspozycję porcelany z XVIII – XIX w., w tym kilkanaście okazów porcelany miśnieńskiej: Mały ogrodnik, Chłopiec z koszyczkiem owoców, Amorek w kontuszu, Szlachcic w stroju polskim, a także fajanse i srebra mieszczańskie z XIX i XX w., zaś chłopcy kolekcję broni palnej.  Za chwilę historii po naszym regionie dzieci podziękowały pani przewodnik śpiewając piosenkę o przedszkolu. Wycieczka do muzeum była okazją do bezpośredniego obcowania ze sztuką muzealną. To była ciekawe zajęcie muzealne o historii, która dostarczyła przedszkolakom wielu niezapomnianych przeżyć.

Opracowanie: Beata Cholewiak, Renata Zemrys