Wycieczka do Karpackiej Troi

W dniu 27.09.2019r. dzieci z grupy „Słoneczka” udały się na wycieczkę do Skansenu Archeologicznego  Karpacka Troja w Trzcinicy. Miejsce w którym powstał skansen należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. Po przyjeździe do Trzcinicy pan przewodnik zaprosił dzieci do grodu słowiańskiego, gdzie opowiedział o tym jak podczas prac wykopaliskowych odkryto  bardzo wiele drogocennych zabytków, na które składają się naczynia, wyroby z kości, żelaza, brązu, ceramiki, kamienia oraz krzemienia. Następnie przedszkolaki odwiedziły ciekawą wystawę opowiadającą o historii grodu od epoki brązu do wczesnego średniowiecza. Dzieciom bardzo podobały się naturalnej wielkości figury  ludzi z tamtych lat. W skansenie dzieci zobaczyły również rekonstrukcje gliniano-drewnianych chat krytych trzciną, meble, naczynia, narzędzia, stroje i różnorodne akcesoria pochodzące z wykopalisk. Dzieci wszystko oglądały z ogromnym zaciekawieniem. Przedszkolaki odwiedziły również sektor hodowli starych ras zwierząt, gdzie zobaczyły koniki polskie, krowy szkockie owce wrzosówki oraz kozy karpackie. Zwierzęta podobne do  tych ras towarzyszyły mieszkańcom grodu w Trzcinicy  w epoce brązu i wczesnym średniowieczu. Następnie dzieci udały się do salki „Małego Odkrywcy”, gdzie  uczestniczyły w lekcji muzealnej, w czasie której utrwaliły wiadomości dotyczące historii Karpackiej Troi. Miłe wrażenia z wycieczki z pewnością pozostaną na długo w dziecięcych wspomnieniach.

Opracowanie: Małgorzata Hanusz, Beata Cholewiak