XII Dni Kultury Romskiej

Dnia 22.06.2019 r. dzieci z grupy „Wiewiórki” wzięły udział w XII Dniach Kultury Romskiej  „Romowie są wśród nas”, na terenie ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego przy ulicy Kwiatowej w Jaśle. Impreza ta zorganizowana została przez Stowarzyszenie „Bahtałe Roma” w Jaśle przy współpracy z Urzędem Miasta Jasła, pod patronatem Burmistrza Miasta Jasła.  Na wstępie dzieci wysłuchały przemówień zaproszonych na uroczystość gości. Oglądały występy dzieci ze świetlicy romskiej i uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle. Przedszkolaki zaśpiewały piosenkę: „Piosenka cygańsko- słowiańska” i zatańczyły taniec: „Z Cyganami dzisiaj jadę”. Dzieci przebrane były w piękne kolorowe  suknie, spódnice  oraz czerwone chusty.  Po skończonym tańcu otrzymały  gromkie brawa i drobne upominki, karnety na lody i kiełbaskę z grilla. Następnie wraz z rodzicami wzięły udział w atrakcjach przygotowanych dla przybyłych gości: słuchały kapeli romskiej „Romani Lawuta”, dziecięcego zespołu romskiego, oglądały występy artystyczne dzieci i młodzieży, bawiły się na placu zabaw. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie, dzięki któremu, w czasie wspólnej zabawy dzieci miały możliwość poznania kultury romskiej poprzez stroje, tańce, muzykę i śpiew.

Opracowanie: Beata Cholewiak