Spotkanie z przedstawicielem PCK

Dnia  27.03.2019 r. obyło się  w naszym przedszkolu spotkanie z  panią Krystyną Długosz, kierownik Rejonowego Oddziału PCK w Jaśle i wolontariuszkami ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle.  W spotkaniu wzięły udział dzieci z grupy „Wiewiórki” i „Ufoludki” należące do przedszkolnego klubu „Wiewiórka”. Celem klubu Wiewiórka jest wykształcenie u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym postaw tolerancyjnych i pomocy potrzebującym oraz wykształcenie nawyków dbałości o zdrowie i bezpieczeństwo.

W swojej działalności klub Wiewiórka realizuje zadania:

• kształtuje humanitarne postawy dzieci w zakresie wrażliwości na potrzeby innego człowieka, gotowości do niesienia pomocy innym, tolerancji i prawidłowego współżycia w grupie rówieśniczej,
  • kształtuje podstawowe nawyki zdrowego stylu życia – popularyzacja zasad przestrzegania higieny, zdrowego odżywiania się.
  • popularyzuje zasady bezpieczeństwa – profilaktyka przedwypadkowa oraz podstawy pierwszej pomocy,
  • kształtuje postawy pro-ekologiczne wśród dzieci,
  • przygotowuje dzieci do dalszej działalności w PCK.

Na spotkaniu pani Krystyna Długosz opowiedziała przedszkolakom czym zajmuje się PCK, ilu skupia członków, komu udziela pomocy. Wytłumaczyła dzieciom kim jest wolontariusz i honorowy dawca krwi. Zachęciła do prowadzenia zdrowego stylu życia, dbania o zęby i uprawiania sportu. Wolontariuszki ze Szkoły Podstawowej nr 2 pokazały dzieciom w jaki sposób prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechowa oraz jak się zachowywać w sytuacjach zagrożenia życia. Przedszkolaki miały możliwość praktycznego udzielania pierwszej pomocy, układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Utrwaliły numery telefonów alarmowych. Dzięki takiemu spotkaniu dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia. Za spotkanie serdecznie dziękujemy.

Opracowanie: Beata Cholewiak, Jolanta Kukulska