Cykliczne spotkania z funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Jaśle w roku szkolnym 2018/2019

W ramach współpracy ze Strażą Miejską w Jaśle w roku szkolnym  2018/2019 w I półroczu w naszej placówce odbyły się cztery zaplanowane spotkania (26. 09. 2018; 31. 10. 2018; 21. 11. 2018; 03. 01. 2019 ). Obejmowały one następującą tematykę:

– „Z Autochodzikiem – nauka i dobra zabawa”;

– „Straż Miejska, kim jesteśmy?”;

– „Mały opiekun psa”;

– „Z górki na pazurki… Bezpieczne ferie – baw się bezpiecznie”.

Brały w nich udział dzieci ze wszystkich oddziałów. Zajęcia odbywały się w dwóch grupach wiekowych (dzieci młodsze:  „Biedronki” i  „Motylki” oraz dzieci starsze: „Słoneczka”, Ufoludki” i „Wiewiórki”). Udział wychowanków przedszkola w programie Straży Miejskiej w Jaśle, to ciekawa oferta profilaktyczna mająca na celu zapobieganie i unikanie niebezpiecznych sytuacji. Dzieci uczyły się umiejętności przewidywania zagrożeń, unikania ich oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu. Poprzez zabawy z wykorzystaniem zestawu edukacyjnego „AUTOCHODZIK” zapoznano dzieci z podstawowymi przepisami ruchu drogowego oraz wypracowano prawidłowe nawyki w zakresie dbałości o bezpieczeństwo własne i innych. Grupa najmłodsza poznała  charakterystyczne elementy munduru oraz specyfikę pracy strażników. Na podstawie przeczytanej bajki „Na pomoc – Straż Miejska” poinformowano dzieci, w jakich sytuacjach mogą poprosić o pomoc strażnika miejskiego. Celem kolejnego zajęcia było rozwijanie u dzieci wrażliwości, empatii, a także nauka takich umiejętności jak opieka, wychowanie czy komunikacja ze zwierzętami. Panie funkcjonariuszki przybliżyły przedszkolakom również  zasady bezpiecznego zachowania się wobec psa. Zapoznały z pozycją „drzewka” oraz „żółwia”. Pokazały jak sprzątać w miejscach publicznych po swych pupilach. Na ostatnim spotkaniu zwrócono uwagę na bezpieczeństwo podczas zimowych zabaw oraz uświadomiono im jakie sytuacje i zachowania mogą stanowić zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Podczas wszystkich zajęć wykorzystano ciekawe i  barwne prezentacje multimedialne, dzięki czemu dzieci były bardzo zainteresowane. Po każdym spotkaniu zarówno grupy młodsze jak i starsze otrzymywały ciekawe kolorowanki dotyczące omawianej tematyki.

Opracowanie: Koordynator Bożena Orlof